Menu

Shore Conference Wrestling

Zac Cunliffe
4-Time State Medalist

Wrestled Collegiately at Rider University

CAA Conference Champ

4-Time State Medalist
2000 - 6th
2001 - 3rd
2002 - 3rd
2003 - 2nd

3-Time Region Champ

4-Time District Champ

138 Career Wins

JSIWA Hall of Fame
 

 

YearSTATE  CHAMPIONWgt.
2021Hunter Mays160
2017Eric Keosseian220
2008Joey Langel112
1965Carlos Fontanez136
   
Year2nd PlaceWgt.
2020Shane Reitsma170
2019Shane Reitsma170
2018Kyle Slendorn132
2017Kyle Slendorn126
2008Harry TurnerHwt
2007Cody Fobes125
2003Zac Cunliffe125
1973Nils Deacon168
1972Art Beins157
   
Year3rd PlaceWgt.
2002Zac Cunliffe119
2001Zac Cunliffe112
1973Art Van Note130
1973Terry Beins136
   
Year4th PlaceWgt
1989Glen Sandull189
   
Year5th PlaceWgt.
2021Sebastian Ortega113
1997John Laffan112
1993Keith Swistock135
   
Year6th PlaceWgt.
2020Justin WrightHwt
2018Shane Reitsma170
2014Kris Lindemann132
2014Joey Schultz160
2006Bill Woodward152
2000Zac Cunliffe103
   
Year7th PlaceWgt.
2021Paul Jakub152
2019Christian Murphy182
2017Darby Diedrich120
2013Ashanti Maurice145
   
Year8th PlaceWgt.
2021Neiko Malone126
2018Jerry Lleshi113
2016Eric Keosseian220
   
                                                                              

 

 
Carlos Fontanez
1965 State Champion

Semifinals
Roger Bischoff
(Cliffside Park)
won by dec. - 5-0

Finals
Robert Hall
(Hunterdon Central)
win by dec. - 7-4

 

Joey Langel
2008 State Champion

Pre-Quarters
Zach Dipini
(Wallkill Valley)
win by dec. - 5-0

Quarterfinals
Peter Terrezza
(New Providence)
win by dec. - 8-3

Semifinals
Joe Duca
(Paulsboro)
win by dec. - 3-2

Finals
Mike Berardesco
(Ocean Township)
win by dec. - 6-2

Eric Keosseian
2017 State Champion

Prelims
Phil Ricca
(Westfield)
won by major - 8-0

Pre-Quarters
Devon Starks
(Highland)
won by major - 9-1

Quarterfinals
Liridon Leka
(Montville)
won by dec. - 10-4

Semifinals
Zach DelVecchio
(South Plainfield)
won by dec. 4-2 (TB1)

Finals
Peter Acciardi
(Don Bosco)
won by fall  2:23

 

Hunter Mays
2021 State Champion

Pre-Quarters
Shawn Williams
(Paulsboro)
won by major - 13-1

Quarterfinals
Dylan Weaver
(Lyndhurst)
won by dec. - 9-4

Semifinals
Blake Bahna
(Watchung Hills)
won by dec. - 11-7

Finals
Dakota Morris
(Kingsway)
won by dec. - 6-5